Játékok otthonra gyerekeknek:
Készítette: Horváth Laura, pszichológus
- Építs bunkertkartondobozból, vagy székekből, plédekkel - képzeld azt, hogy egy lakatlan szigeten élsz, tervezd meg a mindennapjaidat
- Játssz kincskeresőset a lakásban - itt a szülő is az, aki elrejt kisebb-nagyobb dolgokat a lakásban, és készít hozzájuk egy "térképet", de akár egy nagyobb gyerkőc is vállalhatja az elrejtést és térképrajzolást, ekkor a szülők lesznek, akik megkeresik a kincseket
- Kreatívkodj műanyag kupakokkal - Mutatunk néhány szuper ötletet, amihez csak kupakokra lesz szükséged »
- Tanulj nyelvtörőketés rendezzetek nyelvtörő-versenyt! Nézd meg ezt a gyűjteményünket: 55 nyelvtörő gyerekeknek »
- Gyárts gyurmából menő járműveket - Mutatunk pár ötletet »
- Készíts egyedi társasjátékot,rajzold meg a táblát és írd össze a szabályokat
- Hajtogass papírbólkülönféle dolgokat, például sótartót vagy hajót, aztán tarts hajóversenyt a fürdőkádban - Így készül a hajó, a kocka vagy a sótartó »
- Piknikezz a nappaliban: teríts meg egy nagy kendőn, vidd oda az evőeszközöket, tányérokat, aztán invitáld be a családot - később lefestheted vagy lerajzolhatod, milyen volt
- Tarts a családdal közös moziestet popcornnal- készíts hozzá jegyeket, szedj belépőt, teremtsd meg a helyszínt. De akár rövid ismertetőt is tarthatsz a filmről, utánakereshetsz a színészeknek, plakátot tervezhetsz
- Rajzold meg a lakókörnyezetedtérképét
- Ország-városozzatoka szülőkkel vagy testvérekkel
- Menj el egy múzeumba virtuálisanés írj belőle élménybeszámolót
Aquincum virtuális túra »
Mezőgazdasági múzeum virtuális túra »
British Museum virtuális túra » (angolul)
Párizsi Louvre virtuális túra » - Fűzz nyakláncot pillecukorból / pattogatott kukoricából / puffasztott kukoricából / száraz szarvacska tésztából
- Tanulj meg valamit, amit nem tudsz:cipőfűzőt bekötni, nyakkendőt kötni, szöget beverni, varrni, kötni, fonni, jó móka! De új szavakat is megtanulhatsz, minden napra 1-1 új szót.
- Szülőknek, ha vannak testvérek: állíts össze egy mini-vetélkedőtolyan kérdésekkel, amik a lakás alapján megválaszolhatók (pl. sorolj fel 3 dolgot, ami piros; milyen tárgy nincs a konyhaasztalon; hány ablak van a lakásban, stb.). A gyerekek nyugodtan keresgélhetnek, nézelődhetnek a lakásban, hogy megválaszolják a kérdéseket
- Vágj ki régi magazinokból képeket,ragaszd be és rendszerezd azokat füzetbe témák szerint, például: állatok, időjárás, lakberendezés, divat
- Nézz szuper természetfilmeket ingyenesen online- A Filmdzsungel Stúdió ingyenessé tette számos természetfilmjét, dokumentumfilmjét, érdemes innen válogatni »
- Készítsd ABC-s tornagyakorlatokat (kisebb gyereknél a szülő, nagyobb gyereknél bízd rá az ötletelést) - az abc minden betűjéhez írj egy-egy gyakorlatot (pl. 5 gugolás, 3 szökdelés, 2 fekvőtámasz, fuss ki a konyháig és vissza...) , és a családban mindenki a saját nevét "kirakva" elvégzi a gyakorlatokat
- Írj karanténnaplót- hogyan telnek a mindennapok, mit szoktál csinálni, milyen kint az időjárás, hogy érzed magad
- Ha nem volt elég az állatnézegetésből, nézz állatos webkamerákat: a több mint 100 élő kamera között van itt kiskutyás, cicás, majmos, és még sok minden más webkamera - naplózd a látottakat »
- Keresd meg Google Maps-ena kedvenc helyeidet: az iskolád, a játszóteret, a nagyi házát - ha van testvéred vagy a szüleid ráérnek, versenyezzetek: ki talál meg előbb egy bizonyos épületet, utcát?
- Wc-papír gurigából kedves asztali díszek, lakásdekorációk készülhetnek. Minél színesebb, annál vidámabb hangulatot kölcsönöznek majd a gyerekszobának.
- Ugróiskola otthon: csak egyszerűen ragaszd meg az ugróiskolát szigetelőszalagból vagy festőszalagból a parkettára, és már indulhat is a móka!
- Pet palack bowling
A bowling egyik előnye, hogy csapatban, de akár egyedül is lehet játszani. Sok minden nem kell hozzá, mint 10 darab pet palack és egy kisebb méretű nehezebb labda. A pet palackokat negyedig töltésétek meg vízzel vagy homokkal - annyira legyen nehéz, hogy a letarolásuk ne lehessen egyszerű. Állítsátok fel a bábukat a képen látható módon. Előre beszéljétek meg a játékszabályt, amivel mindenki egyetért, például azt, hogy ki honnan guríthat, melyik gurításért, illetve fennmaradt bábuért mennyi pontszám vagy levonás jár. Ha ketten vagy többen játsszátok, akkor jegyezzétek fel a pontszámokat, hogy a játék igazi verseny lehessen.
- Zokni báb: Eltűnt a fél pár zokni, és sehol sem találod? Kivételesen semmi gond! A meglévő félpárból készítsetek érdekes bábfigurákat, amivel később órákig képes lesz eljátszani a lányunoka. Hasznájatok gombokat, zsinórokat, régi, megunt ruhadarabok zsebeit - hogy minél érdekesebb zoknilények születhessenek. Adjatok mindegyiknek nevet, kapcsoljatok hozzájuk személyiségjegyeket, és már kezdődhet is a színház!
- Amerikából jöttem, mesterségem címere- a népszerű játékban foglalkozásokat kell elmutogatni a többieknek úgy, hogy a foglalkozás első és utolsó betűjét árulod el. Aki kitalálja, a másik mit mutogat, legközelebb az áll ki mutogatni.
- Marokkó/Mikádó- egy csomag fapálcikát az asztalon szétszórunk, a feladat, hogy minél több pálcát felvenni úgy, hogy a többi ne mozduljon meg. Bár léteznek speciális fapálcikák a játékhoz, akár egy csomag színes ceruzával vagy filccel is játszhatjátok.
- Mi van a kendő alatt?
Személyek száma: 2-6
Kellékek: 8-10 apró tárgy vagy játék a környezetből
Kategória: megfigyelés, taktilitás, memória, kis helyigényű játék
Megmutatjuk a gyereknek/gyerekeknek, hogy mi minden van az asztalon. A tárgyakat jól megnézheti magának. Aztán el kell fordulnia, e közben a kérdező átrendezi a terepet, majd letakarja a tárgyakat egy sállal.
A kitaláló benyúl a sál alá, és ki kell tapogatnia, hogy az adott tárgy mi lehet az előzőek közül.
Minden helyes találat 1 pont. Gyűjtsétek a pontokat!
- Rajz barkochba (3-6 éveseknek)
Személyek száma: 2-4
Kellékek: lap, rajzeszköz
Kategória: kreativitás, kézügyesség, rajzkészség
Az egyik játékos gondol valamire. A másik játékosnak ki kell találnia, hogy a társa mire gondolhat - de nem kérdez, hanem rajzol. A rajzra születnek meg az igen-nem feleletek.
- Mi tűnt el az asztalról? (3-12 éveseknek)
Személyek száma: 2-6
Kellékek: 8-10 apró tárgy vagy játék a környezetből
Kategória: megfigyelés, memória, kis helyigényű játék
A gyerekek életkorának megfelelő mennyiségű tárgyat (játékokat, apró tárgyakat) tegyünk ki az asztalra.
A játékos(ok) rövid ideig nézhetik a tárgyakat. Aztán el kell fordulniuk. Egy tárgyat leveszünk az asztalról, és átrendezzük a tárgyak sorrendjét.
A többiek visszafordulnak, és ki kell találniuk, hogy mi tűnt el.
Lehet gyorsaságra is játszani: ki találja ki előbb vagy lehet gyűjteni a pontokat - ez esetben papírra kell felírni az eredményeket, és minden helyes választ egy idő után pontozni lehet.
- Mindent fordítva játék (5-8 éveseknek)
Személyek száma: 10-
Kellékek: -
Kategória: szórakoztató társasjáték, szülinapra is alkalmas játék
Kinevezünk egy mókamestert, aki mutatja a különböző gyakorlatokat. Minden gyakorlatnak az ellenkezőjét kell elvégezni. Például, ha a mókamester hangosan nevet, akkor a játékosoknak sírniuk kell; ha felemeli a kezét, akkor a többieknek le kell tenniük; ha a mókamester jobbra hajlongásokat végez, akkor mindenkinek balra hajlongásokat kell végezniük.
Aki elrontja az kiesett. Aki nyer, az lesz a következő mókamester.
- Ki vagyok én? Játék (5-12 éveseknek)
Személyek száma: 6-10
Kellékek: papír, ragasztószalag
Kategória: barkochbaszerű csoportos játék jó sok humorral
A csoport tagjai körbe ülnek, egymással szemben. Mindenki kap egy cetlit, amit a homlokára ragasztanak a többiek. A cetlin egy mesehősnek (Piroska) vagy közös, valós ismerősnek (Juli néni az osztályfőnök) neve szerepel.
Az adott személynek ki kell találnia, hogy ő ki lehet.
Mindenki-mindenki cetlijét/feliratát látja, csak a sajátját nem látja senki.
Elindul a körjáték, mindegyik feltesz egy kérdést. Például "valós személy vagyok?". Ha a válasz igen, akkor kérdezhet egy továbbit. Például "lány vagyok?". Ha a válasz igen, akkor tovább faggatózhat a kiléte felől. Ha a válsz nem, akkor a következő játékosra kerül a sor, ő fog kérdezni. Amikor újra az illetőre kerül a sor, akkor az előző kör információi után próbál ügyesen tudakozódni. A cél, hogy mihamarabb kitalálja mindenki, hogy ki ő valójában.
Nagyon humoros játék, amit szülinapi zsúrokon, családi eseményeken lehet órákig játszani.
- Pakolom a bőröndöm (6-12 éveseknek) Személyek száma: 2-10
Kellékek: -
Kategória: hallás utáni emlékezet, memorizálás
Az első játékos elkezdi, és ezt mondja: "Pakolom a bőröndöm, és teszek bele egy bicskát”.
A következő folytatja: "Pakolom a bőröndöm, teszek bele egy bicskát és egy sajtot”.
A következő e képen: "Pakolom a bőröndöm, teszek bele bicskát, egy sajtot és egy finom szalonnát"...
- egészen így folytatódik. Az esik ki, aki elvéti a felsorolást. Aki nyer, pontot kap. Gyűjtsétek a pontokat! - Ki-kivel-mikor-hol-mit csinált (8-12 éveseknek) Személyek száma: 2-10
Kellékek: lap
Kategória: szórakoztató társasjáték, játék utazáshoz, kreativtás
Vicces játék írástudó gyerekeknek. Az első játékos leírja a papírra a választ arra a kérdésre, hogy Ki?. Például „a szomszéd néni”, majd behajtja a papírt úgy, hogy ne látszódjon, hogy mit írt. A következő játékos leírja a választ arra a kérdésre, hogy kivel. Például „a macskával”, ő is behajtja és adja tovább a papírt. A további kérdésekre adódnak válaszok, tehát Mikor? Hol? Mit csinált?.
A kör végén kihajtogatják a papírt, és felolvassák a mondatot. Nagyon vicces mondatok születnek, a játékot emiatt hosszú ideig lehet játszani.