Összeállította: Hegyi Dorottya, pszichológus
A Krízis Lelkisegélyről
LELKISEGÉLY SZOLGÁLTATÁSUNK 06.02-tÓl MEGSZŰNIK ÉS A SZEMÉLYES ÜGYFÉLFOGADÁS VÁLTJA FEL !!!!
A krízis lelkisegély szolgáltatásunkat azért hoztuk létre, hogy a járvány ideje alatt is feltehesse felmerülő kérdéseit, hisz nincsen egyedül! Az általános nevelési és életvezetési kérdésektől elszakadva összegyűjtöttünk néhány olyan témát, mely speciálisan a kialakult helyzet kapcsán merülhet fel Önben, és ezeket meg is válaszoltuk! Amennyiben továbbra is maradnának életvezetési vagy nevelési kérdései, vagy csak szívesen megosztaná érzéseit valakivel, keressen minket bizalommal a „kérdések-válaszok” tájékoztató végén található elérhetőségek egyikén!
KÉRDÉSEK-VÁLASZOK
a koronavírus kapcsán
Kérdések
I.Szülők részére
- Mit mondjak a gyerekemnek a kialakult helyzetről?
- Hogy magyarázzam el a gyerekemnek, miért nem mehet iskolába, játszani, át a nagyszülőkhöz?
- Mit mondjak a gyerekemnek, ha megbetegszik egy általa ismert személy?
II.Felnőttek saját maguk kapcsán felmerülő kérdései
- Hogyan tudom kezelni a saját szorongásaimat, félelmeimet vagy haragom az elzártság/járvány miatt?
- Hogyan töltsem hasznosan ezt az időt? / Egyedül élek, mit kezdjek magammal?
- Mikor vegyem igénybe a krízis lelkisegélyt?
Válaszok
I.Szülők részére
- Mit mondjak a gyerekemnek a kialakult helyzetről?
A gyerekek életkorától függ, milyen módon osztunk meg velük információkat, fontos a megnyugtatásuk! Várjuk meg, amíg maguktól szóba hozzák a témát, ekkor érdemes feltérképezni, mi az, amit ők tudnak. Minél kisebb egy gyerek, annál inkább lehet számára játékosan megfogalmazni, hogy mi is történik: például lerajzolhatja a koronavírust, vagy megkérhetik, hogy készítse el gyurmából a fantáziájára bízva, és eljátszhatják közösen, hogy mit csinál, hogy megy át egyik emberről a másikra. Beszélhetnek az immunrendszerről, szintén lerajzolhatja, meggyurmázhatja, és végül lehet egy nagy csata, ahol az immunrendszer győzedelmeskedik. Fontos hangsúlyozni számukra, hogy a gyerekek legtöbbször ebből a csatából meg sem éreznek semmit. Az idős korosztályra kell nagyon vigyázni, hogy egészségesek maradjanak, mert őket legyengítheti ez a harc, ám az orvosok és ápolók mindent megtesznek, hogy mindenki meggyógyuljon! Érdemes a megelőzés, higiénia szabályait alaposan átbeszélni velük, hisz mindenki megteheti azt a kicsi, rá eső részt, amivel megőrzi saját maga és a másik egészségét! Ha idősebb gyerekről van szó, akkor lehet tudományosabban magyarázni, de náluk is fontos szempont a megnyugtatás!
- Hogy magyarázzam el a gyerekemnek, miért nem mehet óvodába, iskolába, játszani, át a nagyszülőkhöz?
Miután túl vannak azon, hogy közösen, családilag átbeszélték a helyzetet (lásd 1-es pont), fontos kitérni arra, hogy ez a vírus cseppek útján terjed; az egyik emberről „átszörfözik” a másik emberre, aki közel van. Ezért aztán a leghatékonyabb ellene, ha az emberek távolabb vannak egymástól, sőt nem is találkoznak, hanem otthon maradnak: ez a karantén. Az idősebb vagy beteg emberekre kell nagyon vigyázni, hogy ők egészségesek maradjanak (lásd 1-es pont)!
- Mit mondjak a gyerekemnek, ha megbetegszik egy általa ismert személy?
A beteg személlyel is lehet online tartani a kapcsolatot, amennyiben az állapota megengedi. A gyerekeket lehet arra buzdítani, hogy rajzoljanak, vagy a nagyobbak írjanak levelet neki, amit aztán majd odaadnak később. Itt is a megnyugtatásra kell törekedni, arról kell biztosítani a gyerekeket, hogy folyamatosan tájékoztatják őket az illető állapotáról, és az orvosok mindent megtesznek a gyógyulásért!
Játékos videók a témában gyerekeknek:
https://www.youtube.com/watch?v=53jT0PdTJY8&t=30s
https://www.youtube.com/watch?v=guTr4vpFr_4
Mese a koronavírusról:
https://www.youtube.com/watch?v=03IgdtT1I2o
- Felnőttek saját maguk kapcsán felmerülő kérdései
- Hogyan tudom kezelni a saját szorongásaimat, félelmeimet vagy haragom az elzártság/járvány miatt?
A stressz a veszélynek kitettségre adott fiziológiai és pszichés válasz A félelem keltette reakciók (harcolni/meneküli/lefagyni) közül ilyenkor valamelyiket öntudatlanul kiválasztjuk, és leszünk egyre dühösebbek, vagy tagadjuk a helyzetet, esetleg apátiába esünk. Minél több ismerettel rendelkezünk és minél inkább azt érezzük, hogy egy helyzetet kontrollálni tudunk, annál inkább csökkenthető a diszkomfort érzetünk. Az ismeretszerzés ebben a helyzetben azt jelenti, hogy tájékozódjon mindenki megfelelő mértékben a járványról és a hazai illetve külföldi helyzetről. A kontrollt úgy lehet visszanyerni, ha azokat a dolgokat megszervezzük, amelyek felett van „hatalmunk”, azaz a mindennapjainkat beosztjuk, tevékenységeinket megszervezzük! Fontos ugyanakkor, hogy időnként teljesen kapcsoljunk ki, relaxáljunk, beszéljük hétköznapi dolgokról, és ugyanilyen fontos az aggodalmainkat megosztanunk családtagjainkkal, szeretteinkkel akár online módon is!
- Hogyan töltsem hasznosan ezt az időt? / Egyedül élek, mit kezdjek magammal?
Összeszedtünk néhány ötletet, hogy mivel töltheti az idejét, melyek a következők:
- Maradjon aktív (számtalan online testedzés lehetőség közül válaszhat)
- Tartsa meg/tervezze meg napirendjét a jól bevált idői kerettel!
- Rakjon rendet
- Javítsa meg az elromlott tárgyakat
- Rendezze a kertet, ha van, gondozza állatait, ha vannak
- Olvasson
- Írjon naplót
- Kézműveskedjen
- Végezzen el egy online tanfolyamot
- Tartsa ismerőseivel online a kapcsolatot
- Relaxáljon
- Home office
- Tartózkodjon a hangulata mesterséges javításától (alkohol, droghasználat)
- Mikor vegyem igénybe a krízis lelkisegélyt?
A bezártság növeli az egyén tehetetlenség érzését, passzivitását, mely hangulatára különbözőképpen hathat; lehangolttá vagy éppen ingerültté teheti. Ha úgy érzi, hogy hiába beszélt róla, fejezte ki az érzéseit, alkalmazott különböző önnyugtató stratégiákat, mégis szorongásteli a nappala, éjszakája (nehezen alszik el, felriad, nehezen eszik, gondolatait nem tudja elterelni, azok folyamatosan a járvány körül forognak), akkor feltétlen forduljon szakembereinkhez! Amennyiben a felsorolt kérdések és válaszok közt nem találta meg, amit keres, szintén forduljon hozzánk bizalommal!
A kérdések-válaszok anyaghoz felhasznált, átalakított segédanyag: Tájékoztató Dr.V. Komlósi Annamária A Magyar Pszichológiai Társaság Katasztrófapszichológiai Szekció elnőkének összeállítása alapján készült
Online felületünk tartalmi bővítése folyamatban, a későbbiekben megosztunk Önökkel információs anyagokat, karanténban lévő időtöltéssel kapcsolatos tippeket, pszichológiai gyakorlatokat, melyek segíthetik a pszichés egyensúlyt fenntartani!